1 آبان, 1397

عملکرد واحد حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان در گفتگو با مجتبی محمدی

واحد حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان چند ماهی‌است فعالیت خود را زیر نظر مستقیم مدیرعامل شرکت آغاز کرده است. در ادامه با مجتبی محمدی مدیر امور حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان گفتگویی خواهیم داشت.

ابتدا درباره واحد حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان توضیحاتی را بفرمایید که از چه زمانی و با چه اهدافی تشکیل شده است؟

همزمان با شروع مدیریت جناب آقای دکتر باشتی و با ملاحظه حجم عظیم و ازهم گسیخته پرونده های حقوقی و شکایات متعدد علیه شرکت از یک سو و عدم پرداخت مطالبات توسط خریداران سیمان که بالغ بر نود میلیارد تومان محاسبه شده بود، از سوی دیگر، نیاز به تشکیل یک واحد منسجم حقوقی جهت پیگیری و احقاق حقوق شرکت ضرورت پیدا کرد که خوشبختانه با دید مثبت هیئت مدیره و نگاه تخصص محور مدیریت محترم این مهم انجام و چارت سازمانی شرکت نیز اصلاح گردید.

 قبل از اینکه واحد حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان بطور مجزا کار خودش را شروع کند پرونده­‌های حقوقی این شرکت به چه صورت بررسی می شد؟

شرکت دارای چندین مشاور حقوقی بود که وکالت تمامی پرونده ها را شخصاً به عهده داشتند.

در این چند ماهی که واحد حقوقی تشکیل شده شما چه تعداد پرونده را رسیدگی کردید و چه تعداد از آنها به نتیجه رسیده و چه تعداد درحال رسیدگی است؟

با تشکیل این واحد و اوضاع نابسامان پرونده های حقوقی در طول سنوات قبل، در ابتدا کلیه پرونده های حقوقی از گذشته تاکنون جمع آوری و به ترتیب اولویت مورد بررسی و اقدام قرار گرفت. خوشبختانه با پیگیری های مجدانه و به موقع واحد حقوقی، تعداد کثیری از پرونده های حقوقی شرکت مختومه و الباقی در حال رسیدگی میباشد. از زمان تشکیل این واحد بالغ بر 50 پرونده را طرح و اقامه دعوی نموده و در بیش از 20 پرونده بعنوان خوانده حضور یافتیم. ضمناً تعدادی از پرونده ها قبل از طرح دعوی و با مذاکره با طرف مقابل به نتیجه رسیده اند. این پرونده­ها بصورت دعاوی حقوقی، کیفری، اداره کار، اجرائیات ثبت، شورای حل اختلاف، دعاوی مطروحه در دیوان عدالت اداری مطرح شده بودند. حدود نود درصد از پرونده ها به نتیجه رسیده­اند و مصمم به مختومه نمودن هرچه سریعتر سایر پرونده ها می­باشیم.

برای حل مشکلاتی حقوقی با چه چالش هایی روبرو هستید؟

چالش اصلی ما در بحث قراردادهاست و علی الخصوص قراردادهای خرید، فروش و خدمات. همانطور که مستحضرید هر قراردادی دارای شروطی است که مهمترین آنها شرط فسخ، حل و فصل اختلافات و نیز تضامین می­باشد. بیشتر مطالبات و عدم پرداخت ها ناشی از فقدان تضامین و وثایق متناسب با میزان خرید آنها بوده است. همزمان با شروع فعالیت جناب آقای دکتر باشتی،  با دستور ایشان و نظارت امور حقوقی، تغییرات اساسی در خصوص تضامین صورت گرفت. بدین صورت که در ابتدا نوع تضامین را با توجه به میزان خرید تعیین و سپس نسبت به اخذ استعلام اعتباری شخص و حسابش و نیز تضامین معرفی شده اقدام نمودیم .  به همین خاطر با جدیت ورود و موارد حقوقی را اعمال نمودیم، بحث حل اختلاف را بصورت یک پارچه و سیستماتیک با مدلی که منافع شرکت را تأمین میکرد، در تمامی قراردادهایمان لحاظ کردیم، بحث بعدی بند فسخ قرارداد بود، در این بند رعایت مصالح و منافع شرکت را در قرارداد گنجاندیم و مدنظر قرار دادیم. به لطف خدا  از تاریخ تشکیل این واحد و تغییر تیپ شروط قراردادها با هیچگونه مشکلی مواجه نشدیم و تمامی قراردادهایمان به نتیجه رسیدند و هیچگونه اختلافی تا به امروز نداشتیم.

 مهمترین چالشی که داشتید در حوزه فروش و بازرگانی بود و امضای قراردادها و انعقاد قراردادها بوده است؟

بله، همانطور که اشاره کردم مهمترین چالش در حوزه بازرگانی و فروش در بحث قراردادها و تضامین بوده است.

درحال حاضر با توجه به اینکه واحد حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان واحدی تازه تاسیسی است و باید همکاری دیگر واحدها با شما صورت گیرد تا شما بتوانید بهتر وظایف خودتان را انجام بدهید، آیا این همکاری با شما  از سوی دیگر واحدها انجام گرفته است؟

مجموعه سیمان هرمزگان مجموعه صمیمی و در عین حال پرتلاشی است که تمامی پرسنل آن درصددند تا با همکاری هم مسائل و مشکلات را از پیش رو بردارند و از هیچ گونه همکاری دریغ نمی­کنند و من از این بابت از همه آنها  و بویژه حمایت های بی دریغ هیئت مدیره محترم تشکر میکنم و باعث خوشحالی است که در این مجموعه متخصص و همدل و همفکر افتخار همکاری را دارم.

اگر پیشنهادی در حیطه کاری خود دارید خصوصاً در مورد عقد قرارداد قبل از اینکه احیاناً اختلافی بوجود بیاید بفرمایید؟

قطع به یقین در تمامی قراردادها امور حقوقی باید اعمال نظر کند. گذشته از بحث­های فنی که در هر قراردادی مختص امور فنی آن حوزه است،  بحث­های عمده هر قراردادی از جمله بحث تضامین، بحث فسخ قراردادها، بحث شیوه حل و فصل اختلافات همه اینها مباحث حقوقی هستند که باید در نظر گرفته شوند. توصیه ما این است که کلیه همکاران محترم قبل از هرگونه اقدامی، نظر واحد حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان را در این زمینه اخذ و آن را به نحو احسن رعایت و اعمال کنند که خدایی نکرده  با مشکلی مواجه نشویم.

چه برنامه ای برای آینده دارید و چه چشم اندازی را در واحد حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان متصور شده‌اید؟

با توجه به مشکلات خاص در حوزه انعقاد قرارداد که گاهاً منتج به عدم وصول مطالبات و عدم اجرای قراردادها شده­ بودند، تلاش ما بگونه ای بوده است که تمامی قرادادها را به نحوی منعقد نماییم که مانع از ایجاد هرگونه بدهی  یا چالش جدید در رابطه با اجرای قرارداد شود. هدف اصلی این مدیریت است که قرادادهایمان را به نحوی تنظیم کنیم که در آینده با کوچکترین مشکلی مواجه نشویم  و انشاء الله در شرکت سیمان هرمزگان دیگر به هیچ عنوان مطالبات معوقی نداشته باشیم و حقوقی از کارگران و کارمندان این شرکت تضییع نشود. مسئله ای که برای من بسیار حائز اهمیت است دیدگاه پرسنل شرکت به امور حقوقی می­باشد. در واقع میخواهم این اطمینان را به همه سهامداران محترم و پرسنل عزیز بدهم که اگر شکایتی مطرح می­شود یا طرح دعوی می­شود نهایتاً در راستای احقاق حقوق مجموعه سیمان هرمزگان شرکت انجام می­گیرد تا مشکلی از بابت پرداختی ها به این عزیزان بوجود نیاید و همه به موقع به حقوق حقه خود دست یابند و امور حقوقی را همراه و پشتیبان خود ببینند.

لازم به یادآوری است که دعاوی امور حقوقی فقط بحث وصول مطالبات و نیز انعقاد قرارداد نیست. ما مباحث مختلفی داریم، من جمله بحث پیگیری حقوق کارگران و بیمه و حمایت از کارگران در جراحات و آسیب­های وارده به آنها در حین کار که  به لحاظ حقوقی باید سعی کنیم در بند قرارداد و بیمه مواردی را لحاظ کنیم که کارگر بدون مراجعه به دادگاه و به سرعت  بتواند مطالبات خود را طلب کنند. در بحث ارتباط با سازمانها و نهادهای وابسته و شرکتهایی که با آنها در ارتباط و همکاری هستیم  نیز مسائل حقوقی را به نحوی پیش ببریم که کوچکترین مشکلی به لحاظ حقوقی حادث نشود.

راهکاری پیشگیری از بدحسابی ها و مشکلات حقوقی را در چه موضوعی می بینید؟

بدحسابی­ها و مشکلات حقوقی ریشه در فقدان قرارداد معتبر دارد که در فروش های اعتباری و قراردادهای خرید و خدمات شاهد بودیم که با دستور مدیریت محترم عامل و نظارت امور حقوقی تضامین با جدیت پیگیری و استعلام های لازم را از بانکها و سایر مراجع اخذ نمودیم که در صورت عدم پرداخت بدهی فوراً نسبت به وصول مطالبات  از این طریق اقدام نماییم  و از این بابت خیالمان کاملاً راحت است.

اگر صحبتی با همکاران عزیزمان در شرکت سیمان هرمزگان دارید بفرمایید؟

تمام دغدغه واحد حقوقی و قراردادهای شرکت سیمان هرمزگان احقاق حقوق سهامداران محترم و پرسنل زحمتکش شرکت است که این مدیریت با جدیت پیگیر حقوق قانونی و نیز وصول مطالبات شرکت می‌­باشد. واحد حقوقی از ارائه هرگونه راهکار و مشاوره حقوقی به تمامی همکاران خود و علی الخصوص کارگران عزیز این شرکت در مسائل کاری و حتی شخصی خود دریغ نمی‌کند.

در پایان امیدوارم با رهنمودهای مدیریت محترم عامل و هیئت مدیره محترم و با تلاش روزافزون این واحد، شاهد احقاق حقوق کامل پرسنل شرکت سیمان هرمزگان باشیم.

, ,
تغییر زبان