Unido

Unido

با توجه به سیاست‌های سازمان ملل متحد در مورد ارائه تسهیلات مالی برای کشورهای در حال توسعه برای صنایع انرژی شامل صنایع فولاد، پتروشیمی، سیمان، آجر و شیشه با رویکرد کاهش مصرف انرژی، توسعه تکنولوژی، آموزش و بویژه جنبه‌های زیست محیطی، بودجه‌ای را برای کشور ایران تخصیص داده بود که با مسئولیت و نظارت سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، (UNIDO  (United Nations Industrial Development Organization هزینه گردد و این بوجه برای صنعت سیمان حدود ۵۰۰۰۰۰ دلار بود.

طی فراخوانی که از طریق سازمان بهینه سازی مصرف انرژی در رابطه با ارائه پروژه‌هایی با رویکرد مزبور از جمله کاهش مصرف انرژی، کاهش آلایندگی های زیست محیطی، توسعه صنعتی و … برای صنعت سیمان بعمل آمد، سیمان هرمزگان با ارائه پنج پروژه در این فراخوان شرکت کرد و خوشبختانه دو پروژه از آنها با عنوان اصلاح سیستم خنک‌کنندگی گریت کولرها که اصطلاحا به آنها طرح kids و یا CDS ( طرح‌های شرکت‌های IKN و سیمپروتک) اطلاق می‌شود و طرح جایگزینی الواتور به جای ایرلیفت از بین تمام پروژه‌های صنعت سیمان برگزیده شد و طی جلسات متعدد با نمایندگی یونیدو در ایران، در نهایت مراحل اجرایی این دو پروژه در زمستان سال ۱۳۹۲ با یک زمان‌بندی یک و نیم ساله شروع گردید.

در ابتدا نظر یونیدو بر این بود که بودجه این پروژه‌ها با نظارت سه جانبه شرکت سیمان هرمزگان، سازمان بهینه سازی مصرف انرژی و یونیدو هزینه شود ولی با توجه به مشکلات حقوقی انتقال پول از شرکت به خارج از کشور، موافقت گردید که پروژه جایگزینی الواتور به جای ایرلیفت با هزینه شرکت سیمان هرمزگان، و پروژه اصلاح سیستم خنک‌کنندگی ایرلیفت(طرح CDS) توسط یونیدو و البته با نظارت سه طرف انجام شود و هر دو پروژه به مناقصه گذاشته شد.

برندگان پروژه جایگزینی الواتور بجای ایرلیفت شرکت‌های احداث دانشوران( طراحی و فروش تجهیزات ساخت داخل)، شرکت آموند( برای فروش قطعات خارجی) و ایرساکانسار (برای نصب) با هزینه کل حدود ۶/۱ میلیارد تومان(ارزی و ریالی) و برنده طرح اصلاح گریت کولر شرکت سیمپروتک طی مناقصه بین المللی با نظارت یونیدو و شرکت سیمان هرمزگان و با اطلاع سازمان بهینه سازی مصرف انرژی که طی دو روز نشست در دفتر یونیدو در اتریش بمبلغ حدود ۴۲۰۰۰۰ دلار انتخاب گردید که از طرف یونیدو و با کمک دفتر آن در ایران پرداخت خواهد گردید.

آخرین وضعیت پروژه جایگزینی الواتور بجای ایرلیفت در حال حاضر، ضمن انتخاب پیمانکاران ساخت، فروش و نصب، نود درصد از قطعات ساخت داخل تحویل و قطعات خریداری شده از خارج تا سپتامبر سال جاری وارد کارخانه خواهد شد و عملیات نصب تجهیزات بعد از تصویب در هیئت مدیره محترم شرکت و ابلاغ قرارداد شروع خواهد شد.

پروژه دوم بعد از انتخاب پیمانکار طراح و ساخت که شرکت سیمپروتک می‌باشد ضمن انجام مراحل طراحی و مهندسی لیست قطعات جهت تصویب شورای امنیت (بدلیل تحریم) ارسال شده و منتظر تایید شورای امنیت می‌باشد که بعد از تایید طی شش ماه ارسال خواهد شد.
ویژگی‌های پروژه ها به شرح زیر می‌باشند :
– پروژه جایگزینی الواتور:
۱- صرفه جویی Kw/ton ۲ مصرف برق در تولید کلینکر در خود الواتور(جنبه زیست محیطی دارد).
۲- صرفه جویی Kw/hr ۴۳ مصرف برق در ID فن و فن آسیاب، ناشی از کاهش حجم گازهای خروجی (جنبه زیست محیطی دارد).
۳- صرفه جویی Kcal/kg clinker ۵/۱۷ در مصرف انرژی فسیلی، ناشی از حذف حدود ۱۱۰۰۰ متر مکعب ورود هوای ایر لیفت به پری هیتر(جنبه زیست محیطی دارد).
۴- افزایش ۲ تا ۳ درصدی در تولید کلینگر.
۵- کاهش گاز CO۲ در نتیجه کاهش مصرف برق و سوخت(جنبه زیست محیطی دارد) .
۶- کاهش مقدار هوای داغ خروجی از کوره به فضای آزاد.
۷- کاهش مصرف آب، متناسب با کاهش حجم گاز.
۸- بهبود راندمان الکتروفیلتر بدلیل کاهش حجم گاز خروجی و حتی دمای آن (جنبه زیست محیطی دارد).
– پروژه اصلاح سیستم خنک‌کنندگی گریت کولر(طرح CDS)
۱- افزایش بازده حرارتی گریت کولر از ۶۰ درصد تا حدود ۸۰ درصد.
۲- کاهش مصرف انرژی در حدود ۴۰ تا ۴۵ کیو کالری بر کیلوگرم کلینکر(جنبه زیست محیطی دارد).
۳- افزایش دمای هوای ثانویه که باعث بهبود وضعیت شعله و نیز شرایط پخت می‌گردد(جنبه زیست محیطی دارد).
۴- افزایش دمای هوای ثالثیه که باعث کاهش مصرف سوخت در کلساینر و بهبود عمل احتراق در آن و افزایش راندمان آن می‌گردد( جنبه زیست محیطی دارد).
۵- افزایش تولید حدود ۱۰۰ تن در روز.
۶- کاهش دمای ورودی الکترفیلتر گرت کولر و در نتیجه بهبود راندمان آن(جنبه زیست محیطی دارد).
۷- کاهش دمای گازهای ورودی به اتمسفر هوا (جنبه زیست محیطی دارد).
۸- کاهش تشکیل CO در کلساینر و در نتیجه افزایش دمای هوای ثالثیه و احتراق کامل در آن(جنبه زیست محیطی دارد).
لازم بذکر است که هردو پروژه در کمتر از دوسال با برگشت سرمایه اولیه همراه است. البته پروژه CDS تقریبا برای شرکت مجانی صورت گرفته و دارای مزیت انتقال تکنولوژی و آموزش نیز می‌باشد.

تغییر زبان